مطالعه تاثیر کیفیت سود پایین در عدم تقارن اطلاعاتی پیرامون دوره های اعلام سود و بدون اعلام سود

بسمه‌تعالی

دانشگاه مازندران

معاونت تحصیلات تکمیلی

 

تاریخ:

شماره:

پیوست:

 

فرم تعریف پایان نامه کارشناسی ارشد

 

مدیر محترم کمیته تحصیلات تکمیلی گروه حسابداری

 

سلام علیکم ،

اینجانب سید علی آقامیری به شمارۀ دانشجویی 851643902 دانشجوی رشتۀ حسابداری دانشکدۀ علوم اقتصادی و اداری مقطع کارشناسی ارشد ورودی نیمسال اول سال تحصیلی 1385 که در حال حاضر 21 واحد درسی را با موفقیت گذرانده‌ام، ضمن پیوست فرم تعریف پایان‌نامه که به تأیید استاد راهنما رسیده‌می باشد درخواست تصویب تعریف پایان‌نامه تحت عنوان

                                    

تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی

(شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

را دارم.

امضاء و تاریخ

مشخصات استاد راهنما و مشاور

ردیف نام         نام خانوادگی سمت در پایان‌نامه محل خدمت مرتبه علمی امضاء
1

 

2

دکتر احمد احمدپور

 

استاد راهنما

 

استاد مشاور

دانشگاه مازندران

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 

دانشگاه مازندران

استاديار

 

 


بسمه‌تعالی

 

دانشگاه مازندران

تحصیلات تکمیلی

(تعریف پایان‌نامه)

 

نام و نام خانوادگی دانشجو : سید علی آقامیری

شمارۀ دانشجویی             : 851643902

رشتۀ تحصیلی               :   حسابداری

مقطع                           :   کارشناسی ارشد

دانشکده                      :   علوم اقتصادی و اداری

 

 

1- عنوان

 

فارسی :

تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی (شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

 

لاتین:

 

 

Effect of earning quality on the

information asymmetry

(Evidence from companies accepted in Tehran stock exchange)
2- اظهار مسئله:   

عدم مزيت ها و پيامدهاي كيفيت سود پايين موضوع مورد علاقه و بحث ميان دانشگاهيان ، بازارگردانها ، استانداردگذاران بوده می باشد . اين اعتقاد قوي ميان قانون گذاران هست كه استانداردهاي حسابداري با كيفيت بالا باعث كاهش هزينه سرمايه
مي گردد . آرتور ليويت[1] رئيس قبلي کمیته بورس و اوراق بهادار(SEC) بيان می­دارد[2] :

يكي از مهمترين مزاياي استانداردهاي با كيفيت بالا ،‌ نقدينگي بهينه شده و كاهش هزينه سرمايه می باشد .

هیات تدوین استانداردهای حسابداری(FASB) نيز بر روي پروژه كميته تحقيقاتي گزارشهاي بازار تاكيد مي كند و رسيدن به اهداف مشابه آن چیز که در بالا گفته گردید را دنبال مي نمايد .

يكي از مهمترين عوامل در تصميم گيري صحيح، اطلاعات مناسب و مرتبط با موضوع تصميم می باشد كه اگر به درستي فراهم و پردازش نشوند اثرات منفي براي فرد تصميم گيرنده در پي خواهد داشت . از سوي ديگر نوع و چگونگي دستيابي به اطلاعات نيز حائز اهميت می باشد . در صورتيكه اطلاعات مورد نياز به صورتي نامتقارن در بين افراد توزيع گردد ‏، (انتقال اطلاعات به صورت نابرابر بين مردم صورت گيرد ) مي تواند نتايج متفاوتي را نسبت به موضوعي واحد سبب گردد . بنابراين ، قبل از اينكه خود اطلاعات براي فرد تصميم گيرنده مهم باشد ، اين كيفيت توزيع اطلاعات می باشد كه بايد به صورت دقيق مورد ارزيابي قرار گيرد.

آن چیز که در بازارهاي سرمايه بايد مورد توجه قرار گيرد اين می باشد كه بسياري از افرادي كه اقدام به سرمايه گذاري مي­كنند ، مردم عادي هستند كه تنها راه دسترسي آنها به اطلاعات مهم شركتها ، اطلاعيه هايي مي باشد كه از جانب شركتها منتشر مي گردد. يك نمونه از اين نوع اطلاعيه ها را مي توان اعلان سود برآوردي هر سهم دانست كه در آن سود پيشنهادي هر سهم از جانب شركت پيش بيني شده و به اطلاع عموم رسانده مي­گردد .

اطلاعات نامتقارن ، موضوعی مهم و مورد بحث در ادبیات مالی می باشد . در کتاب تئوری حسابداری مالی ولیام آر اسکات [3] عدم تقارن اطلاعاتی اینگونه تعریف شده می باشد :

مزیت اطلاعاتی بعضی از طرفین معامله نسبت به سایرین در یک داد و ستد بازرگانی عدم تقارن اطلاعاتی نام دارد . وی ادامه می­دهد که بدون شک عدم تقارن اطلاعاتی مهم ترین مفهوم در حسابداری مالی می باشد اولین اثر وجود اطلاعات نامتقارن اختلال در عملکرد صحیح بازارها می باشد و ممکن می باشد عدم تقارن اطلاعاتی باعث تفاوتهای ارزش بازار با ارزش فعلی بشود .

نتایج بعضی از تحقیقات اظهار گر وجود عدم تقارن اطلاعات قبل از انتشار اطلاعیه های سود و نتایج بعضی دیگر اظهار گر وجود عدم تقارن اطلاعات بعد از انتشار اطلاعیه های سود می­باشد . یک آگهی اطلاعات عمومی به گونه کلی ، سبب افزایش تغییرات قیمت و آگاهی از وجود اطلاعات خصوصی می­گردد . این دو عامل سبب افزایش تغییرات اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش در روزهای بعد از آگهی اطلاعات عمومی نسبت به روزهای قبل از این آگهی ها می­گردد . حجم معاملات نیز با انتشار اطلاعات عمومی افزایش می­یابد .

در ايران ، بر اساس بند چ ماده 5 آيين نامه افشاي اطلاعات شركتهاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ، مديران شركتهاي پذيرفته شده در بورس موظف هستند كه پيش بيني درآمد متعلق به هر سهم خود را به صورت سه ماهه واقعي و يك ساله پيش بيني و حداكثر بيست روز بعد از پايان دوره سه ماهه ‏، به مديرت نظارت بر شركتهاي سازمان بورس اوراق بهادار ارسال نمايند .

از طرف ديگر محاسبه سود خالص يك بنگاه اقتصادي متاثر از روشها و برآوردهاي حسابداري می باشد . بدين لحاظ امكان دستكاري يا مديريت سود هست . انگيزه مديريت از دستكاري سود نيل به اهداف خويش می باشد كه نه تنها الزاماً با اهداف سهامداران همسو نمي باشد ،‌بلكه در اكثر موارد نيز با آن در تضاد می باشد . با در نظر داشتن اين موارد سود به عنوان يكي از مهمترين

 

 

اهداف گزارشگري عملکرد و مباني تعيين ارزش شركت كه در حقيقت مهمترين اهداف گزارشگري مي باشد مورد ترديد واقع شده و آن را مخدوش مي سازد .

وجود زمينه مناسب براي تخريب سود ناشي از تضاد منافع و همچنين به علت پاره اي از محدوديتهاي ذاتي حسابداري مانند 1 )‌ نارسائي هاي موجود در فرآيند برآوردها و پيش بيني هاي آتي 2) امكان بهره گیری از روشهاي متعدد حسابداري توسط بنگاهها موجب شده می باشد كه سود واقعي يك بنگاه از سود گزارش شده در صورتهاي مالي متفاوت باشد و از آنجائي كه سود يكي از مهمترين معيارهاي ارزيابي عملكرد و تعيين كننده ارزش بنگاه اقتصادي تلقي مي گردد موضوع كيفيت سود مورد توجه محققان و دست اندركاران حرفه حسابداري و مديريت سرمايه گذاري قرار گرفته می باشد . توجه حرفه حسابداري بر محور اين هدف استوار می باشد كه سود خالص گزارش شده ، عملكرد واحد تجاري را بطور منصفانه منعكس نمايد ، ليكن كاربرد سود گزارش شده در علوم ديگر به مقصود تحقق اهداف خاص ديگري می باشد . به عنوان مثال تحليلگران مالي كيفيت سود را بدين مقصود ارزيابي مي كنند كه يك سطح مربوط از سود را تعيين نموده و سود خالص آتي را پيش بيني كنند و در نتيجه قيمت سهام يك شركت را تعيين نمايند ، سهامداران و سرمايه گذاران در تعيين ارزش شركت با يستي علاوه بر كميت سود كيفيت آن را نيز مورد توجه قرار دهند .

مقصود از كيفيت سود نزديك بودن به وجه نقد با قابليت رشد و قابليت استمرار مي باشد . به عبارت ديگر ارزش يك سهم شركت تنها به سود هر سهم سال جاري بستگي ندارد . بلكه انتظارات ما از آینده شركت و قدرت سودآوري سالهاي آتي و ضريب اطمينان نسبت به سودهاي آتي بستگي دارد . (جهانخاني و ظريف فرد ، 1378 )‌

در سالهاي اخير كه بحث ارزيابي عملكرد ،‌مسئوليت پاسخگوئي و … جايگاه ويژه اي يافتند . اين سوال مطرح مي گردد كه آيا سود خالص گزارش شده يك بنگاه اقتصادي متاثر از روشها و برآوردهاي حسابداري می باشد ،‌امكان ارزيابي عملكرد و مسئوليت پاسخگويي را فراهم نموده و مي تواند توان سودآوري يك بنگاه را نشان دهد ؟ آيا بازار به كيفيت سود نيز توجه داشته می باشد و اگر چنين می باشد آيا كيفيت سود بر توزيع اطلاعات شركتها نيز موثر می باشد ؟ بنابراين دستيابي به شاخصي كاربردي از كيفيت سود جهت شناسائي ،‌مقايسه و تعديل كيفيت سودهاي گزارش شده در شرايط كنوني از اهميت فراواني برخوردار می باشد .

در این پژوهش تاثیر کیفیت پایین سود بر عدم تقارن اطلاعاتی در تاریخ پیرامون اعلام سود و قبل از انتشار اطلاعیه های سود ، مورد مطالعه قرار می­گیرد.

 

3– اهمیت و ضرورت پژوهش:

اطلاعات حسابداري يكي از منابع اطلاعاتي براي تصميم گيري هاي اقتصادي مي باشد . اطلاعاتي را كه در سيستم هاي حسابداري براي تصميم گيري تهيه مي كنند اکثراً در سه گروه صورتهاي مالي ، گزارشهاي كمي و تجزيه و تحليل هاي خاص طبقه بندي مي شوند . در تصميم گيريهاي اقتصادي هر يك از اطلاعات فوق مي تواند به تنهايي و يا تواما و يا حتي همراه با اطلاعاتي خارج از سيستم حسابداري به كار گرفته گردد . مديران، سرمايه گذاران ، اعتباردهندگان و ساير بهره گیری كنندگان جهت انجام مسئوليتها و تأثیر خويش از گزارشهاي مالي كه توسط سيستم مالي حسابداري تهيه مي شوند بهره گیری
مي كنند . اطلاعات اين گزارش ها كه چكيده پردازش داده هاي متنوع مي باشد ، بدون انجام تحليل هاي كارشناسانه
مي تواند گمراه كننده باشد ، از اين رو تحليل گران مالي با بهره گیری از اين گزارش ها تجزيه و تحليل هاي گوناگوني انجام داده و نتيجه فعاليتهاي خود را در اختيار بهره گیری كنندگان قرار مي دهند .

در شرايطي كه دستيابي به اطلاعات پر هزينه باشد ، سرمايه گذاران مجبورند از طريق برآوردهاي ذهني ، تحليل هاي خود را درمورد سوددهي آتي شركت ، جريانات نقدي و …. شكل دهند . در نتيجه افرادي كه اطلاعات بيشتري در اختيار داشته باشند قادر به برآوردهاي بهتري نيز خواهند بود و به دليل اين موقعيت اطلاعاتي ، بر عرضه و تقاضاي بازار تاثير گذاشته و نوسانات قيمتهاي سهام را منجر مي گردد . بنابراين ، اطلاعات در بازارهاي سرمايه بايد به نحوي باشد كه تمامي سرمايه گذاران امكان دسترسي به اطلاعات را داشته باشند. معمولاً زماني كه اطلاعات تازه اي ( مانند اعلان سود )توسط شركتها منتشر مي گردد ، اين اطلاعات توسط تحليل گران ، سرمايه گذاران و ساير بهره گیری كنندگان مورد تجزيه و تحليل قرار مي گرد و بر مبناي آن ، تصميم گيري نسبت به خريد و يا فروش سهام صورت مي پذيرد . اين اطلاعات و نحوه واكنش به آنها بر رفتار بهره گیری كنندگان ، به خصوص سهامدارن بالفعل و بالقوه تاثير گذاشته و باعث افزايش و يا كاهش قيمت و حجم مبادلات سهام مي گردد ، زيرا نحوه برخورد افراد با اين اطلاعات جديد ، نوسانات قيمتها را شكل مي دهد . بنابراين در صورت انتشار محرمانه و ناهمگون اطلاعات ، واكنش هاي متفاوتي را از سوي سرمايه­گذاران به واسطه وجود عدم تقارن اطلاعاتي در بازار سرمايه ، شاهد خواهيم بود كه اين امر تحليل هاي نادرست و گمراه كننده اي را از وضعيت جاري بازار به همراه خواهد داشت.

در ارتباط با اهميت بررسي كيفيت سود مي توان اظهار داشت که كاركنان حسابداري بايستي رويه هائي را به كار گيرند كه محافظه كارانه و بي طرفانه باشد اما در اقدام انگيزه هاي رقابتي مديريت در انتخاب رويه ها و برآوردهاي حسابداري تاثير مي گذارد . به دليل همين انگيزه هاي رقابتي مديریت، ‌بعضي از شركتها اعداد حسابداري را به مقصود برآورده كردن اهداف مديريت دستكاري مي كنند . يعني در اين زمينه، ‌شركتها در ارائه نتايج مالي، ‌تكنيك هاي مديريت سود را بكار مي برند، بنابراين شناسايي شركتهايي كه بطور قابل ملاحظه اي سودآوري واقعي خود را بيان نمي كنند به يك چالش تبديل شده می باشد .

براي مثال شركت انرون سياست تامين مالي خارج از ترازنامه [4] را براي پنهان كردن زيان خود به كار گرفته بود كه اين موضوع باعث رسوائي گزارشگري مالي در طول تاريخ گرديد و آنهائي كه در طول اين دوره در سهام شركت انرون سرمايه گذاري كرده بودند نزديك به 100 درصد ارزش سرمايه گذاري خود را از دست داده‎‎اند .

 

 


 

4- سوابق مربوط

الف- تحقيقات خارج از کشور

جاکوبسون و اکر[5](1999) به مطالعه مقایسه ای عدم تقارن اطلاعات بین بازار سرمایه ژاپن و آمریکا پرداخته اند. نتایج پژوهش آن ها نشان داد که بازار سرمایه ژاپن اطلاعات مربوط به سودآوری آتی را زودتر از بازار سهام آمریکا در قیمت سهام منعکس می سازد . زیرا که به دلیل ساختار مالکیتی شرکت ها و حضور گسترده سهامدارن نهادی، سهامداران ژاپنی در مقایسه با آمریکایی ها از چشم اندازهای آتی شرکت ها بهتر آگاهند .

جنیفر، فرانسیس و همکارانش[6] (2002) ارتباط بین کیفیت سود را با هزینه خاص بدهی و هزینه خاص حقوق صاحبان سهام عادی مورد مطالعه قرار داده اند . در این پژوهش ارتباط بین هشت شاخص کیفیت سود با هزینه خاص بدهی و هزینه خاص حقوق صاحبان سهام عادی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد . نتایج به دست آمده از این پژوهش حاکی از این می باشد که شرکت هایی که کیفیت سود آن ها پایین می باشد در مقایسه با شرکت هایی که کیفیت سود آن ها بالا می باشد، هزینه بدهی و هزینه سرمایه سهام عادی بالاتری دارند .

­­دكو و ديچو (2002 )[7] ارتباط بين كيفيت سود و عدم تقارن اطلاعاتي را مورد بررسي قرار دادند . در اين مقاله با تمركز بر نظريه و مدل كيمند و ورچيا 1991 كه تاثير كيفيت سود را بر عدم تقارن اطلاعات مي سنجد، بر اساس آزمون تجربي نمونه بزرگي از شركتها به اين نتيجه رسيدند كه كيفيت سود و عدم تقارن اطلاعاتي تا حد ماكزيممي افزايش و سپس كاهش
مي يابد و در تمام موارد نتايجي يكساني به همراه ندارد .

داگلاس اسکينر[8] (2004) به ارتباط بين كيفيت سود و سودهاي تقسيمي پرداختند . در اين تحقيق شواهدي درمورد­ي اینكه آيا سودهاي تقسيمي اطلاعاتي دربارة سودهاي مورد انتظار آتي و كيفيت سود بدست مي دهند يا خير ارائه شده می باشد در اين پژوهش مشخص گرديد كه تأثیر سنتي علامت دهي سود تقسيمي كم شده می باشد .

نیل بهاتاچریا[9] ، همانک دزائی[10] ، کومار ونکاتارامان[11](2006) عدم تقارن اطلاعاتی را در شرکتهای با کیفیت سود پایین با نمونه ای متشکل از 5931 شرکت از NYSEو نزدک مورد مطالعه قرار داده اند . نتايج این تحقيق نشان مي دهد كه در روزهاي اطراف اعلام سود، عدم تقارن اطلاعاتی براي شركتهاي با كيفيت سود پايين افزايش مي يابد با اين حال هيچگونه ارتباط مشخصي ميان كيفيت سود با عدم تقارن اطلاعاتی در دوره غير اعلام سود مشخص نگرديد . طبق یافته های این پژوهش يكي از مهمترين پيامدهاي كيفيت پايين سود عدم تقارن اطلاعاتي بالاتر و نقدينگي پائين تر طي دوره اعلام سود می باشد .

 

 

 

ب- تحقيقات داخلی

احمد ظریف‌فرد (1378) براي اخذ درجه دكتري از دانشگاه تهران به بررسي و تحليل عوامل مرتبط با ارزيابي كيفيت سود بنگاههاي اقتصادي ايران پرداخته اند ، در تحقيق مذكور با بهره گیری از متون و ادبيات حسابداري و تحقيقات پيشين عوامل و عناصر مؤثر بر كيفيت سود شناسائي و پس از اعمال تعديلاتي در اين عوامل با طرح 33 سوال در دو گروه تهيه و جامعه آماري متخصصين مالي و حسابداري در بورس شركتهاي سرمايه گذاري ، بانكها ، سازمان حسابرسي ، دانشگاهها ، شركتهاي پذيرفته شده در بورس مورد نظر خواهي قرار گرفته اند . اهم يافته‌هاي اين تحقيق عبارتند از: 1- بهره گیری‌كنندگان اطلاعات مالي از ارتباط گزارشگري اجزاي تشكيل‌دهنده سود بر ارزيابي كيفيت سود خالص آگاه هستند. 2- عوامل سياسي و اقتصادي جامعه بر گزارشگري اجزاي تشكيل‌دهنده سود و در نتيجه با ارزيابي كيفيت سود مرتبط مي‌باشند. 3- گزارشگري اطلاعات مربوط به اجزاي سود ناخالص و هزينه‌هاي عمومي و اداري و اطلاعات مربوط به هزينه استهلاك، هزينه استقراض و ماليات و تغييرات غيرمتعارف هزينه‌هاي اختياري و دارايي‌هاي جاري، ثابت و نامشهود و بدهي‌هاي جاري، غير جاري و حقوق صاحبان سهام و اقلام غير مترقبه با ارزيابي كيفيت سود مرتبط مي‌باشند.

قائمي و وطن پرست (1384) به بررسي تأثیر اطلاعات حسابداري در كاهش عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار تهران پرداختند . يكي از عوامل موثر بر طریقه قيمت سهام شركتها نشانه ها و علايمي می باشد كه به صورت اطلاعات و پيش بيني هاي مختلف از داخل آن شركتها در دسترس سرمايه گذاران و سهامداران قرار مي گيرد .مانند اطلاعات چاپ گردیده از سوي شركتها ، اعلام سود برآوردي هر سهم براي سال مالي آينده مي باشد . آنها در بررسي خود به اين نتيجه رسيدند كه در طي دوره مورد مطالعه ، عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار تهران بين سرمايه گذاران وجود داشته و اين امر در دوره هاي قبل از اعلام سود به مراتب بيشتر از دوره هاي پس از اعلام سود مي باشد . همچنين مشخص گرديد كه عدم تقارن اطلاعاتي بر حجم مبادلات و قيمت سهام تاثير گذار بوده به طوريكه در دوره قبل از اعلام سود ، حجم مبادلات افزايش يافته و قيمت سهام شركتها نيز دچار نوسان شده اند . به عبارت ديگر ، سرمايه گذارن توانسته اند در دوره قبل از اعلام سود ، بازده غير عادي كسب كنند .

امير رسائیان (1385) براي اخذ كارشناسي ارشد دانشگاه مازندران به مطالعه ارتباط اطلاعات مالی و اختلاف قیمت خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار تهران ، به تشریح عوامل موثر بر اختلاف قیمت خرید و فروش پرداخته می باشد و به نتایج زیر دست یافته می باشد :

  • بین اختلاف قیمت پیشنهاد خرید و فروش سهام و درصد روزهای انجام معامله ، دفعات انجام معامله در هر روز ، ارزش بازار شرکت و تغییر پذیری سود ارتباط منفی هست .
  • بین اختلاف قیمت پیشنهاد خرید و فروش سهام و حجم ریالی معاملات ، تغییر پذیری قیمت سهام و اندازه دارایی های شرکت ارتباط مستقیم هست .

شاهپور اسماعيلي(1385) براي اخذ درجه کارشناسي ارشد به بررسي ارتباط بين کيفيت سود و بازده سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته می باشد. در اين تحقيق از مجموعه معيارهاي ارزيابي کيفيت سود، دو معيار شامل “نسبت وجه نقد حاصل از فعاليت‌هاي عملياتي به سود عملياتي” و “حجم معوقات” انتخاب و تأثير آنها بر بازده سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران آزمون شدند. محقق در اين پژوهش چهار فرضيه را بررسي کرده و در اين فرضيه­ها کيفيت سود، حجم معوقات، اجزاي اختياري و غيراختياري معوقات بعنوان متغير مستقل و بازده سهام به عنوان متغير وابسته انتخاب شده‌اند. بررسي فرضيه­هاي تحقيق به کمک تجزيه و تحليل رگرسيون در دوره زماني 1383-1379 نشان مي­دهد که ارتباط ضعيفي بين کيفيت سود و بازده سهام هست. ضعف عمده اين تحقيق در خصوص نحوه اندازه­گيري کيفيت سود مي­باشد که تنها به دو معيار جهت ارزيابي کيفيت سود اکتفا شده می باشد.

احمد احمدی (1386) در پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان “بهره گیری از ويژگي هاي كيفي اطلاعات مالي در ارزيابي كيفيت سود” اقدام به مطالعه این فرضیات نموده می باشد : 1- ضريب واکنش سود در پورتفوي شرکت هايي با کيفيت سود بالا (مربوط بودن و قابليت اتکاء بالاي سود) در مقايسه با شرکت هايي با کيفيت سود پايين بيشتر می باشد . 2- قدرت توضيحي سود براي توضيح قيمت بازار در پورتفوي شرکت هايي با کيفيت سود بالا ، در مقايسه با شرکت هايي با کيفيت سود پايين بيشتر می باشد . قلمرو زمانی پژوهش از سال 1375 تا سال 1384 بوده و 85 شرکت پذیرفته شده در بورس به عنوان نمونه آماری پژوهش مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. در این پژوهش نتایج حاکی از آن می باشد که ضريب واكنش سود و قدرت توضيحي سود (رگرسيون قيمت- سود) با بالارفتن كيفيت سود افزايش مي يابد .

 

 

5- حدود پژوهش (در صورت لزوم)

 

قلمروي موضوعي:

قلمرو موضوعی پژوهش شامل مطالعه کتب و نشریات مالی و سرمایه‌گذاری در خصوص مباحث تئوریکی مطرح در ارتباط با تقارن اطلاعاتی و کیفیت سود، که به زبان فارسی و لاتین چاپ گردیده می باشد. همچنین اطلاعات منتشره توسط بورس اوراق بهادار تهران و نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی تدبیر پرداز و صحرا می‌باشد.

قلمروي زماني:

اطلاعات مورد نیاز از صورت‌های مالی سال‌های 1378 الی 1384 استخراج خواهد گردید. لذا قلمرو زمانی پژوهش از سال 1378 الی 1384 خواهد بود.

قلمروي مكاني:

در این پژوهش با در نظر داشتن قابلیت دسترسی بالای اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به عنوان قلمرو مکانی مورد بهره گیری قرار خواهند گرفت.

 

فرضیه‌های پژوهش:

فرضیه‌های اصلی پژوهش به توضیح زیر می‌باشد:

1‌- عدم تقارن اطلاعاتی در دوره اعلان سود در شركتهاي با كيفيت سود پايين ، نسبت به شركتهاي با كيفيت سود بالا، بیشتر می باشد .

 

2- عدم تقارن اطلاعاتی در دوره بدون اعلان سود در شركتهاي با كيفيت سود پايين ، نسبت به شركتهاي با كيفيت سود بالا ، بیشتر می باشد .

 

 

6- اهداف پژوهش:

هدف این پژوهش مطالعه تاثیر کیفیت سود پایین در عدم تقارن اطلاعاتی پیرامون دوره های اعلام سود و بدون اعلام سود می­باشد.

 

 

7- اختصار مراحل روش پژوهش:

 

مقياس عدم تقارن اطلاعاتي :‌

در اين تحقيق مقياس عدم تقارن اطلاعاتي مشخص کردن قسمت انتخاب نادرست ( گزينش زيان بار ) از اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش می باشد .

در اين تحقيق درصدي از اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش به عنوان عدم تقارن اطلاعاتي در نظر گرفته شده می باشد كه در تحقیقات اخیر لی[12](1993) ، هیونگ و استول[13] (1996) ، کافمن و بسیمبندر[14](1997) مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد و به صورت زیر به دست می­آید :

[1] Artur Livitt

[2] سخنرانی در همایش توسعه بانکهای بین المللی آمریکا در سپتامبر 1997

[3] Scott, William

[4] Off- balance sheet financing

[5] Jacobson, Aaker

[6] Francis, Lafond, Olsson, and Schipper

[7] Dechow and Dichev

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[8] Douglas j.skinner

[9] Neil Bhatacharya

[10] Hemang Desai

[11] Kumar Venkataraman

 

[12] Lee